דף הבית > תכנות > A Few Words on StackOverflow.com

A Few Words on StackOverflow.com

הלוגו של stackoverflow

הפוסט הזה הוא על האתר stackoverflow.com (ויקיפדיה), אתר שהפך להיות אחד המרכזיים והפעילים בתחום פיתוח תוכנה וכל מה שמסביב, בסגנון של מישהו-שואל-שאלה-ומלא-אנשים-עונים-עליה. או, בניסוח שלהם: Stack Overflow is a programming Q & A site that's free. איך זה שהאתר הזה הפך להיות כל כך פופולרי תוך זמן קצר? ואולי, לצד ההצלחה, יש לו גם כמה צדדים פחות טובים?

נתחיל מההצלחה עצמה: האתר הפך להיות ה-אתר ה-מוביל בעולם בשאלות/תשובות בענייני תכנות, וכל זאת כמעט מיד עם השקתו. האתר כולל מערכת ניקוד עשירה (שמזכירה פה ושם את המתחרה שנשאר הרחק מאחור, experts-exchange), ונכון להיום, הוא במקום 545 לפי מדד אלקסה. כבוד.

אז מה כל כך טוב ב stackoverflow הזה?

נו, זה פשוט נראה טוב

ממשק משתמש (כן, כן, אני אמור לרשום "מנשק משתמש", אבל בחייכם, "מנשק"?!) נקי, מאורגן, ומהיר. התחושה היא שאין יותר מדי זבל, ואפילו הפרסומות בטוב טעם.

כן, וגם חוויית משתמש טובה

אין ספק, החבר'ה ב stackoverflow עשו עבודה טובה בהיבט של User Experience, ובכל הקשור לתגובתיות ולמהירות הניווט – זה פשוט עובד, ועובד נפלא. השימוש ב ajax הופך את העניינים לפחות "תהליכיים" והכל זורם יותר טוב (לדוגמה – הצמדת תגים לשאלה חדשה זה עניין ממש פשוט, גם כאשר מדובר בתג חדש).

אה כן, אין שם קטגוריות, הכל תגיות

בשנים האחרונות חל מפנה בארגון המידע, ובמקום היררכיה של קטגוריות (נניח קטגוריית "מסדי נתונים" ושם תתי-קטגוריה של "Oracle" ו"MS SQL Server"), ב stackoverflow יוצרים תגיות. אמנם, גם "תגית" וגם "קטגוריה" מסווגים את המידע ומאפשרים סינון, אלא שמידע מבוסס תגיות הוא שטוח, ואין צורך להסתגל להיררכיית סיווג מידע שחשב עליה עורך תוכן או מידען כזה או אחר. אם נרצה, למשל, לצפות בשאלות שעוסקות אך ורק ב SMTP וב Oracle – נוכל לסנן לפי התגיות הרלוונטיות וזהו. לא נצטרך להתחקות אחר הקטגוריות המובנות. ב stackoverflow הבינו את זה, ולקחו את זה עד הסוף, גם נוח וגם יעיל. אגב, גם אתרים כמו themarker הישראלי הרימו את הכפפה של תגיות.

ויש מערכת מוניטין עשירה (Voting and Reputation)

אני חושב שזה ה"לב" של הפעילות ב stackoverflow. מערכת המוניטין והתגמול היא ממש עשירה. שאלת שאלה – יש עליה הצבעות (votes) אם היא טובה ומעניינת (או שלא, ואז התגמול הוא שלילי). ענית תשובה – כנ"ל.
מה שנחמד בכל הסיפור הוא שתשובות עם הצבעות גבוהות עליהן "צפות" ו"גוברות" על תשובות אחרות. וזה גם מה שלא נחמד בסיפור הזה, חכו תקראו.

זה לא נגמר רק במוניטין של נקודות נטו. יש גם מערכת badgeים: מעין "תגים", או "עיטורי כבוד" לפעילות כזו או אחרת. שאלת שאלה שיש עליה יותר מ 10 הצבעות חיוביות – קיבלת את ה"עיטור" שנקרא Nice Question. שאלת שאלה שזכתה ל 2500 צפיות ומעלה – קיבלת את ה"עיטור" שנקרא Notable Question. ועוד ועוד.

אל תשלו את עצמכם, זה עובד על כולם. אנחנו בני אדם, וכולנו פועלים ומופעלים ע"י רגש (ומי שטוען אחרת, שיסביר לי מה זאת אהבה). כולנו נהנים לקבל תגמול חיובי, מי יותר ומי פחות. ואיכשהו, שם ב stackoverflow, המינון הוא כזה שזה לא מגוחך ולא על כל שטות מקבלים איזה עצם, ומצד שני, על דברי טעם מקבלים חיזוקים. התוצאה היא שמי שמתמיד ומשתתף, ולא מקשקש סתם תשובות – מתוגמל די טוב.

יש שם המון המון (המון!) ידע. באמת המון

stackoverflow?

מתכנתי כל העולם התאחדו! אם ידע הוא כוח, הרי ש stackoverflow הוא לפחות הענק הירוק. קחו שאלה כמו Hidden Features of C# ותראו כמה ידע מזוקק אפשר לקבל מהרבה אנשים שכנראה מעולם לא הכרתם אישית.

יש היענות

שאלות של טעם מקבלות מענה רב (ובד"כ גם מקבלות הצבעות חיוביות), ושאלות מעניינות באמת זוכות לכל כך הרבה תשובות, שלפעמים לא ברור אם כל המתכנתים הפעילים בעולם עצרו את עבודתם והחליטו לענות. עד כדי כך.

ויש גם קצת הומור פה ושם

ה-gravatar שלי?

יום אחד, למשל, הוסיפו לינק מוזר של קשת בענן לכל שאלה (עם הכיתוב Cornify). כאילו בארבי בעצמה החליטה לתת חסות לאתר. לחיצה על הלינק המוזר גרמה להופעת תמונה בסגנון של קשת בענן, חד קרן, ירח וכד'. אחרי כמה לחיצות רצופות היתה תחושה שבארבי ובראץ חברו יחד (!) כדי להשתלט על הגיקים שמבקרים ב stackoverflow: המסך התמלא בתמונות קיטש מזעזעות. ואז, אחרי עוד לחיצה או שתיים, הופיעה הודעת "אחד באפריל" על המסך. חמוד, מצחיק, וגם, מה לעשות, קצת גיקי :wink:. כל זה היה באחד באפריל 2009. השנה (2010) המתיחה היתה יותר צנועה, ורק שינו את ה gravater של כולם להיות בסגנון של חד-קרן-קשת-בענן-לבבות.

נו, אז אם הכל כל כך טוב ויפה, אז מה יכול להיות רע?

אז נעבור לדברים… הלא כל כך טובים

זה תזזיתי

כמות השאלות הנשאלות בסטאק בחמש דקות היא אדירה. נסו בעצמכם להגיע לדף הראשי, להסתכל על שאלה שנשאלה רק עכשיו, ולרפרש את הדף. אם השאלה לא מעניינת את האנשים באתר, ולא זוכה לפעילות בדקותיה הראשונות באוויר – היא נדחקת לתחתית הדף. השאלות החדשות דוחקות אותה למטה, ולאחר זמן קצר תמצאו את השאלה בדפים פנימיים יותר (כלומר לא בדף הראשי). התוצאה העגומה היא שאם לא התקבלו תשובות מספיק טובות לשאלה נתונה תוך זמן קצר (שעה לכל היותר) – זה, כנראה, גם המצב הסופי שלה.
אז מצד אחד, יש שם המון ידע. כלומר המון אנשים תורמים מהידע שלהם וכמעט בטוח שלכל שאלה נורמלית יש תשובה. ומצד שני, יש שאלות שלא מקבלות תשובות מספיק טובות. כלומר אין מתאם בין כמות הידע לבין איכות התשובות, בעיקר בגלל חשיפה נמוכה מדי של שאלות.
אגב, כדי לפצות על כך, האתר מספק מנגנון של bounty questions למי שרוצה לקבל חשיפה ארוכה יותר, אבל זה כבר סיפור אחר.

הניקוד יכול להטעות

אורך חיי השאלה בסטאק הוא קצר. מי שמחפש מוניטין ורואה שאלה חדשה מהניילונים – יענה עליה, ויענה מהר. למה מהר? כדי להיות העונה הראשון (או השני, או בין הראשונים), וע"י כך לקבל חשיפה ארוכה יותר לתשובה, שתוביל לניקוד חיובי.
מצד שני, לוקח זמן לכתוב תשובה טובה ומפורטת.
וזה האבסורד: תשובה מהירה באיכות בינונית מקבלת חשיפה ארוכה יותר, שמובילה (או לפחות יכולה להוביל) לניקוד גבוה. תשובה באיכות גבוהה, שמופיעה מאוחר יותר – מקבלת חשיפה קצרה יותר ולכן גם הניקוד עליה יכול להיות נמוך יותר. לפעמים יש תשובות קצרצרות שמקבלות הרבה הצבעות חיוביות (הנה דוגמה משלי – 5 הצבעות חיוביות לתשובה של שורה אחת). לפעמים להיפך – תשובות מושקעות יכולות לקבל כינים, רק כי השאלה כבר עברה את זמן החשיפה שלה.

stackoverflow?

שאלות קיטבג

לפעמים אני נתקל בשאלות שהן על סף הטריוויאליות, ונראה שהן שם רק כדי שהשואל יוכל לקבל ניקוד ומוניטין. למעשה, שיטת המוניטין באתר היא כזו שמי שיש לו מוניטין של פחות מ 15 נקודות – לא יכול לחוות דעתו על שאלות ותשובות. זה קצת מבאס למי שרוצה להשתתף ולקחת חלק פעיל כבר בהתחלה. כדי לקצר תהליכים, יוצא שאנשים עם מוניטין נמוך נוטים להמציא שאלות שהן לא תורמות הרבה לאנושות, אלא בעיקר עם פוטנציאל לתרום לשואל כמה נקודות.

אז מה נסגר?

טוב, זה עדיין נחשב להיות ה-אתר ה-מוביל של שאלות ותשובות בענייני תכנות. בעקבות ההצלחה שלו נפתחו אתרים דומים בתחומים אחרים (למשל, server-fault בתחום ה IT), או אתרים בהשראתו, מוצלחים יותר או פחות (למשל, iask הישראלי).

עם הצלחה לא מתווכחים. ועדיין, למרות שהאתר עובד יפה, ויש בו הרבה ידע, הטרייד-אוף שלו הוא תזזיתיות וזמן חשיפה קצר מאוד לשאלות. חשיפה כל כך קצרה גורמת למצב שבו שאלות טובות יכולות להשאר ללא מענה (או עם מענה חלקי בלבד), כשברור שיש לאנשים את הידע והיכולת לענות.
העולם אכזר גם בשאלות ובתשובות טכניות, מסתבר.

נתראה!

קטגוריות:תכנות תגיות:,
 1. 6 מאי, 2010 מתוך 13:56 | #1

  לטעמי, התיאור שלך בנוגע לתזזיתיות נכון רק באופן חלקי:
  פטרת את עצמך מלהתייחס ל-Bounty ("זה סיפור אחר"), ולהעלאה באוב של שאלות שהאתר עצמו מעודד (בניגוד לפורומים בהם לרוב "צועקים" על משתמש שמעלה באוב פתיל מן העבר) – בערך 1% מהשאלות מקבלות תשובה טובה לאחר למעלה מ-60 יום (תג Necromancer מעיד על כך).
  נראה שהרבה משתמשים קבועים עובדים עם תגים לצורך איתור שאלות שהם יכולים לענות עליהן בנישה שלהם. לדוגמא, אם תעקוב אחרי תגים יותר "נישתיים" כמו Security, Design-Patterns, SQLite, תגלה שביום ממוצע מתווספות מעט שאלות בנושאים אלו, ולכן החשיפה של השאלות ארוכה יותר.

  עם זאת, אני מסכים לגמרי עם התיאור שלך באופן כללי.

  לטעמי, StackOverflow הוא מהפך אמיתי בתחום השאלות-תשובות למתכנתים. הימים בהם חיפוש תשובה בגוגל הניב בעיקר תוצאות מ-Experts Exchange נראים עתה כמו תקופות חשוכות בהיסטוריה האנושית.
  השיטה עצמה מוצלחת מאוד. לא רק Serverfault ו-Superuser (החברים ישירות ב"רשת" של StackOverflow), אלא רשימה ארוכה מאוד של Stack-Exchange sites כבר קיימת, חלקם מזדחלים בחיתוליהם וחלקם כבר בועטים בזכות עצמם. דוגמאות פה: http://meta.stackexchange.com/questions/4/list-of-stackexchange-sites

 1. אין הפניות עדיין.

Quantcast